Co se děje v lese v zimě

Pokud si v zimě užíváte procházky zasněženým lesem, může se Vám na první pohled zdát, že život se zde na chvíli zastavil. Není to ale pravda. Lesní zeleň má sice období vegetativního klidu, ale co se zvěře týče, přežívá každý těžké zimní období po svém. 

Jezevec, psík mývalovitý a medvěd tráví čas zimním spánkem. Jedná se o tzv. nepravý zimní spánek, protože neupadají do stavu hibernace ale pouze do určité fyzické strnulosti, kdy se životní pochody redukují jen minimálně. Zvěř se z letargie přechodně probírá a svůj brloh opouští. Z naší zvěře do pravého zimního spánku čili hibernace upadají pouze ježek a svišť. Z dalších savců také plch, sysel, netopýři a přechodně i veverky. U hibernujícího jedince je výrazně snížena tělesná teplota, dechová a tepová frekvence. Savec nepřijímá tekutiny a potravu a trávení a vyměšování je omezeno.

Ostatní obyvatelé lesa přes zimu bojují s chladem (teplým kožíškem a pohybem) a s nedostatkem potravy. Soustředí se v místech, kde jsou v závětří a v místech, kde se přes menší sněhovou pokrývku mohou prohrabat k pastvě. Myslivci jim pomáhají plněním krmelců čerstvým senem, sušenými dřevinami a letorosty, obilným šrotem a dalším vhodným krmením.

srneckyukrmelce

Zima ale není v lese jen obdobím starostí. Například lišky se od ledna oddávají zásnubám tzv. kaňkování. Při tichém pozorování krajiny můžeme spatřit honící se kmotry a zaslechnout jejich štěkání, které se odborně nazývá skolení.

Také probíhá honcování čili páření zajíců. U srn, u kterých se vyskytuje tzv. latentní březost, se začíná vyvíjet plod, který byl doposud od období říje v klidu. Dále můžeme zaslechnout houkání výra či zahlédnout svatební reje mohutných ptáků, v této době se začínají pářit krkavci a sovy.

pyzamkavesnehu

V únoru shazují dospělí jeleni parohy, rodí se první selata divokých prasat a probouzejí se jezevci. Za teplých dní už můžeme slyšet zpěv ptáků a objevují se první kvetoucí kočičky.