Jak zvěři přilepšit v zimě

V období svátků a obzvláště na Štědrý den je v mnoha rodinách hezkým zvykem chodit na procházku do lesa a spojit ji s přikrmováním zvěře. Ve většině případů mluvíme o zvěři srnčí, která je u nás rozšířena na celé území. Často chodí rodiny s dětmi užít si zimní krajiny a svátečního klidu. Pěkný zvyk přikrmování se ale může lehce změnit na nežádoucí ubližování zvěři. A to pokud nevíme, co a jak jim nosit. Proto jsme zde sepsali pár základních informací díky kterým bude vaše přikrmování vždycky dobrým skutkem.

První pravidlo je podávat krmení do krmelců a nikde jej volně nepohazovat. Zvěř je naučená chodit na svá místa a volně pohozené krmivo často zbytečně shnije. Jedna krmná dávka je maximálně 3-5kg/den.  

Sami myslivci již od podzimu podávají zvěři tzv. jadrné krmivo. Tím můžete přispět i vy. Jedná se o kaštany, žaludy, bukvice, kukuřici, hrách. Z obilí je vhodný oves, ostatní druhy obilí zvěř nadýmají. 

Další jsou krmiva objemná, mezi které patří trávy, byliny, letorosty keřů - vše pouze usušené! Seno není potřeba nosit, neboť toho mají myslivci hodně a pravidelně ho zvěři podávají. Navíc musí být kvalitní, jakékoli vlhke, plesnivé či jinak nevhodné ani srnčí neskonzumuje.

Dobře uděláte také s krmivem dužnatým, což jsou ovoce a zelenina. Vhodná jsou jablka, hrušky, mrkev či řepa. Určitě ale nepodávat shnilé či jinak znehodnocené plody. 

A co se týče pečiva, myslete vždy na to, ať je dobře usušené. Vlhké a plesnivé způsobuje zvěři průjmy. 

Užijte si krásné zimní dny v přírodě a nezapoměňte i na její obyvatele.

167_v