Ptáčci stěhovaví i stálí a jak je v zimě nakrmit

Během letních měsíců jsme v přírodě mohli vidět spousty ptáků, kteří naši krajinu na podzim opouští. Zimu v našich podmínkách by totiž nezvládli. Stěhují se do jižnějších oblastí, kde budou mít větší teplo a dostatek potravy. Někteří zakotví v jižní Evropě, jiní přebývají zimu až v Africe. 

Mezi prvními, kteří odlétají postupně už v srpnu, jsou například husa polní, jiřička obecná, dudek chocholatý, volavka popelavá. Pak je následuje během září konipas, zvonohlík a v říjnu až listopadu odlétají vlaštovka obecná, holub hřivnáč, čáp bílý, špaček obecný a drozd zpěvný.

vlastvovky:jirickycapvletu

Naopak po celu zimu můžeme pozorovat vrabce domácího, sýkory, brhlíka lesního, datla černého, strakapouda, straku obecnou a naše sovy jako sýčka, puštíka, sovu pálenou a výra velkého. I pro ty je ale obtížnější sehnat si potravu, tak jim vyrábíme krmítka, které můžou být jak na zahradě, tak i na balkoně v paneláku a za odměnu můžeme pozorovat pestré hemžení ptáčků, kteří se přiletí podívat, co jsme jim nachystali. 

01-ptaci-na-krmitku

I při výrobě krmítka bychom měli dodržet pár pravidel, aby bylo pro ptáčky vhodné. Co se týče umístění, mělo by být minimálně 1,5m nad zemí a dostatečně daleko od okolních stromů či parapetů, aby na něj nedoskočila kočka. Nejvhodnějším materiálem je dřevo. Důležité je, aby krmítko nebylo moc malé a vešlo se na něj více ptáků. Stříška by měla potravu dokonale krýt a dno mít vyvýšené kraje, aby krmení nevypadávalo.

Jako samotné krmení jsou nejvhodnější jakákoli semena (sunečnice, konopí, mák, proso, lněné semínko, řepka,..). Ptáčci uvítají i drcená jádra vlašských či lískových ořechů nebo přírodní neslané a neškvařené sádlo či lůj. Lze zakoupit už namíchané směsi semínek nebo lojové koule, které se dají zavěsit i samostatně.

Na krmítko určitě nepatří těstoviny, slané, kořeněné nebo uzené potraviny, zbytky naší stravy nebo zkažené jídlo. Suché pečivo je menší zlo než to čerstvé, ale pro svoji slanost to vhodné není.

krmitko1

krmitko2

krmitko3

krmitko4

krmitko5